BodiesPrague ukázalo první vibrátory

Slavná výstava lidských těl, která objíždí svět měla v Praze jeden prim. O ten se postaral český partner výstavy. Šlo o malou výstavu historických erotických pomůcek. Ta byla umístěna v rámci Bodies, ale v oddělené části a vstup povolen pouze pro starší 18 let. Mnoho návštěvníků tuto menší výstavu erotických pomůcek nenavštívilo. Snad ze studu a mnozí vlastně nevěděli, že tam něco takového je.

Na ukázku zde bylo 48 předmětů, které sloužily k uspokojení lidského těla. Sbírka pochazí ze soukromého vlastnictví českého sběratele, který vypůjčil svou sbírku pořadatelům. Výstavení předmětů šlo historicky od nejstarších po skoro dnešní dobu. Byly zde ohlazené dřevěné kolíky – vibrátory s Egypta. Názývat tyto staré pomůcky jako vibrátory je nepřesné, protože nemají žádný motorek a nevibrují. Nicméně tvarově se dnešním hračkám velmi podobají (typické vykrojení žaludu, naznačená žilnatina apod.). Dalším používáným materiálem byl kámen – respektive luxusní polodrahokamy. U těch ale není na sto procen ověřeno, zda se skutečně používaly jako dráždící pomůcka nebo se jednalo jen o luxusní ozdobu. V mladší době se vyráběly kolíky také z keramiky, jejiž povrch je dokonale glazurován. Na doprovodných textech je přesně popsán postup výroby i upozornění na možnost, že se možná nejedná o historické erotické pomůcky našich předků. Další velká sekce byly kamenné i kovove venušiny kuličky. Ty se používaly až mnohem později od začátku 20.století. K vidění byl i prémiový set kuliček ze sloní kosti (jakkoli to zní dnes protiochranářsky). Nejnovější exponáty pochází z roku 1960 a víceméně vypadají jako moderní vibrátory (viz. článek na odkazu) a již se dělí na různé typy. Na masážní, luxusní, anální a vibrátor na klitoris. Erotické pomůcky z poslední doby k vystavení nebyly. Ty každý z nás dobře zná. Stačí navštívit nějaký z českých eshopů.

Zajímavostí byly rozměry, které se od dnešních hodně liší. Většina vystavených pomůcek byly na dnešní poměry docela malé. V délce i průměru. Původně si sexuologové mysleli, že to bylo nedostatkem promazání (dnes se používá lubrikační gel, který naši předci neměli). Poté ale bylo zjištěno, že předci chytře používali olivový olej. Je možné, že historické pomůcky byly vyráběny dle rozměrů tehdejších penisů, které byly kdysi menší.