Výstava a móda – tepláky pro lidské tělo

Na letošní vystavě lidského těla, která vyvolávala mnoho kontroverzí a protichůdných názorů na to co je etické a co není etické, či vkusné ( necháme na posouzení každého jednotlivce, za nás to bylo velice zajímavé) byla součástí výstavy i menší trochu bokem odložená výstava prvních moderních věcí, které člověk dneska používá, ale přesto nejsou žádnou novinkou v dlouholeté historii člověka a jeho evolučního vývoje. V minulém článku jsme si ukázali na speciální vibrátory, které za ty tisíce let prodělaly velký technický vývoj. Co mě osobně mnohem více zaujalo bylo to, že už i to, že zde byla výstava toho, co slouží k zakrytí lidského těla, a to od počátku historie,což je paradoxem této výstavy, protože ta odhaluje lidské tělo do těch nejmenších a mnohdy přece jen trošku na první pohled nechutných detailů.

Výstava byla rozdělena do sekcí sexualita – viz minulý článek a fashion – móda, které se budu trochu věnovat teď. Zaměřím se spíše na to co převažovalo – spodní část oblečení.

Co není překvapaním je to, že kalhoty nosily jak dámy tak chlapi. Přestože se bavíme o módě, tak potřeba tepla, byla nadřazena sexy pohledu na nohy ženy, takže nelze říci že ty kalhoty byly vyloženě pánské tepláky. Zajímavostí je, že tento kus oblečení byl vyrobeny z kůže zvířat. Mělo to své výhody – kůže je trvanlivý materiál, ale zase velice neprodyšný a tak to bylo jak vždy něco za něco. Střihy se paradoxně mění až poslední roky. Jinak byly skoro vždy stejné, prostě kryly nohy a žádné výstřelky typu slim, spadlý sed či co já vím ještě atd samozřejmě nebyly.

Móda, která se lidského těla týká od samotného počátků věků se příliš nezměnila, a tak kalhotové tepláky tvořili podstatnou část výstavy toho segmentu, protože pokrytí nohou bylo klíčové pro zachování tělesné teploty – kdysi lidé opravdu neměly zaizolované domy 🙂