Výstava The Human Body Exhibition otevírá mnoho otázek

Je to výstava, která je rozhodně unikátní. O tom zaručeně není pochyb. Rozhodně je třeba říci, že daná výstava může také otevírat celou řadu otázek. Jak to s nimi je a které patří mezi nejčastější? Na to se podívejme společně.

Je správné se dívat na mrtvé lidské tělo?

Právě tato otázka doprovází výstavu The Human Body Exhibition poměrně pravidelně. Není se čemu divit, jelikož se jedná o poměrně kontroverzní výstavu, během které jsou vystavovány skutečná lidské těla. Mnoho lidí se tedy ptá, zda je správné se na ně dívat? A zda by neměly být určené spíše jenom odborníkům z řad lékařů a studentů. Mnoho návštěvníků výstavy ale říká, že je to skutečně zajímavá možnost, jak se i oni mohou něco dozvědět. Je ale i faktem, že některým návštěvníkům daný pohled příjemný není.

Daly osoby skutečně souhlas?

Ano, i toto je otázka, která se výstavy týká. Jde pochopitelně vždy o těla, u kterých byl dán souhlas k tomu, že mohou být využity na zkoumání a vědecké účely. Jinak už je tomu ale v otázce komerce. Přece jenom se zde bavíme o situaci, kdy jsou těla vystavována veřejnosti a ta za to platí. Otázka tedy je taková, zda se skutečně jedná o těla, kdy lidé dali souhlas i s tím, že mohou být po smrti vystaveny veřejnosti, za peníze.

Jde o vězně?

Také poměrně častá otázka, která souvisí hlavně s tím, že těla pocházejí z Číny. Zde to s demokracií není tak úplně dokonalé a tak se objevuje často otázka, kde se těla berou a zda to náhodou nejsou vězni. Tedy ti, co zemřeli. Provozovatelé výstavy však uklidňují a říkají, že nikoliv. Stejně tak se pro rozptýlení pochybností snaží i o to, že každé tělo je nejprve prohlédnuto, aby se vyloučilo to, že by daná osoba buď umřela násilnou smrtí, nebo že byla dokonce také mučena. S ohledem na toto se lidé, kteří těla připravují, snaží o co největší možnou etiku, která je zde pochopitelně třeba.